Skip to content

1425 Burr Oak RoadToms River, NJ 08755

Built 1990

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jul 26, 2019

Property Information

Block192.35
Lot184
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,846
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
29%
Improvement Value:$219,000
71%
Total Assessment$308,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,612+5.3%
2024$5,331-2.1%
2023$5,443+0.4%
2022$5,419+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,846DeedBook 17559, Page 34Recorded8/5/2019

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 15481, Page 1518

Property Sale

Sale
$163,565
DeedBook 4877, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1990