Skip to content

1449 Burr Oak RoadToms River, NJ 08755

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Sep 4, 2025

Property Information

Block192.35
Lot190
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,730
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
32%
Improvement Value:$188,600
68%
Total Assessment$276,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,040+5.3%
2024$4,788+6.4%
2023$4,499+0.4%
2022$4,479+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,730DeedBook 20127, Page 1396Recorded9/10/2025

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 16894, Page 1242Recorded10/5/2017

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 5276, Page 485

Property Sale

Sale
$154,003
DeedBook 4846, Page 354

Property Built

Built

Year Built: 1990