Skip to content

1453 Burr Oak RoadToms River, NJ 08755

Built 1991

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Jul 25, 2017

Property Information

Block192.35
Lot191
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,846
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
30%
Improvement Value:$202,500
70%
Total Assessment$290,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,293+5.3%
2024$5,029-3.3%
2023$5,201+0.4%
2022$5,178+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$267,000

From:

To:

Sq Ft1,846DeedBook 16824, Page 1722Recorded8/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$178,966
DeedBook 4831, Page 823