Skip to content

1461 Burr Oak RoadToms River, NJ 08755

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Dec 2, 2025

Property Information

Block192.35
Lot193
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,540
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
28%
Improvement Value:$221,500
72%
Total Assessment$309,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,639+5.3%
2024$5,357+28.7%
2023$4,162+0.4%
2022$4,143+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,540DeedBook 20229, Page 1959Recorded12/17/2025

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,540DeedBook 18860, Page 760Recorded1/11/2022

Property Sale

Sale
$218,500
Sq Ft1,540DeedBook 18568, Page 452Recorded7/8/2021

Property Sale

Sale
$234,900
DeedBook 14523, Page 1153

Property Sale

Sale
$167,492
DeedBook 4863, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1990