Skip to content

1784 Buttonwood AvenueToms River, NJ 08755

Built 1990

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 21, 2019

Property Information

Block192.35
Lot210
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,554
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
35%
Improvement Value:$169,900
65%
Total Assessment$261,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,772+5.3%
2024$4,533+7.0%
2023$4,237+0.4%
2022$4,218+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,554DeedBook 17662, Page 462Recorded10/30/2019

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 14306, Page 1778

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5618, Page 396

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 5502, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$155,860
DeedBook 4726, Page 708