Skip to content

1776 Buttonwood AvenueToms River, NJ 08755

Built 1991

Owner
---
Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Nov 17, 2025

Property Information

Block192.35
Lot212
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,730
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
32%
Improvement Value:$190,300
68%
Total Assessment$278,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,071+5.3%
2024$4,817+6.4%
2023$4,526+0.4%
2022$4,506+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,730DeedBook 20212, Page 1436Recorded12/1/2025

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,730DeedBook 19893, Page 806Recorded1/3/2025

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4931, Page 370

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$163,555
DeedBook 4727, Page 539