Skip to content

1554 Snowberry CourtToms River, NJ 08755

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jan 23, 2025

Property Information

Block192.35
Lot232
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,827
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
32%
Improvement Value:$200,700
68%
Total Assessment$295,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,138+5.5%
2024$4,869-3.6%
2023$5,051+0.5%
2022$5,027+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,827DeedBook 19916, Page 1391Recorded1/31/2025

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 13381, Page 920

Property Sale

Sale
$203,910
DeedBook 4805, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1989