Skip to content

1714 Buttonwood AvenueToms River, NJ 08755

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Oct 10, 2025

Property Information

Block192.35
Lot234
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage2,349
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,000
23%
Improvement Value:$297,200
77%
Total Assessment$386,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,037+5.3%
2024$6,685+4.6%
2023$6,392+0.4%
2022$6,364+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$545,000
Sq Ft2,349DeedBook 20192, Page 1308Recorded11/12/2025

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 15352, Page 457

Property Sale

Sale
$213,351
DeedBook 4845, Page 903

Property Built

Built

Year Built: 1990