Skip to content

1666 Buttonwood AvenueToms River, NJ 08755

Built 1989

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 28, 2009

Property Information

Block192.35
Lot246
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,846
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
30%
Improvement Value:$201,300
70%
Total Assessment$289,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,021+5.5%
2024$4,758-5.0%
2023$5,008+0.5%
2022$4,985+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 14381, Page 1715

Property Sale

Sale
$189,400
DeedBook 4798, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1989