Skip to content

1838 Sweetbay DriveToms River, NJ 08755

Built 1990

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 14, 2013

Property Information

Block192.35
Lot249
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage2,349
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
25%
Improvement Value:$268,600
75%
Total Assessment$358,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,534+5.3%
2024$6,207+1.6%
2023$6,108+0.4%
2022$6,081+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 15569, Page 1874

Property Sale

Sale
$192,120
DeedBook 4890, Page 714

Property Built

Built

Year Built: 1990