Skip to content

2098 Agincourt RoadToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Jan 17, 2020

Property Information

Block192.35
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,415
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
36%
Improvement Value:$166,700
64%
Total Assessment$260,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,750+5.3%
2024$4,513+8.9%
2023$4,144+0.4%
2022$4,126+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$197,000
Sq Ft1,415DeedBook 17783, Page 1478Recorded2/11/2020

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 14629, Page 539

Property Sale

Sale
$144,600
DeedBook 4584, Page 529

Property Built

Built

Year Built: 1986