Skip to content

1790 Sweetbay DriveToms River, NJ 08755

Built 1991

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Dec 2, 2013

Property Information

Block192.35
Lot261
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,816
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
31%
Improvement Value:$192,900
69%
Total Assessment$280,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,118+5.3%
2024$4,862+6.0%
2023$4,589+0.4%
2022$4,569+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

Sq Ft1,816DeedBook 15727, Page 951Recorded1/15/2014

Property Sale

Sale
$167,785
DeedBook 4915, Page 806

Property Built

Built

Year Built: 1991