Skip to content

1774 Sweetbay DriveToms River, NJ 08755

Built 1991

Last Sale Price
$437,500
Last Sale Date
Oct 1, 2021

Property Information

Block192.35
Lot265
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage2,349
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
22%
Improvement Value:$318,000
78%
Total Assessment$408,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,434+5.3%
2024$7,062+7.2%
2023$6,587+0.5%
2022$6,557-6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$437,500
Sq Ft2,349DeedBook 18753, Page 1690Recorded11/1/2021

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 11062, Page 33

Property Sale

Sale
$220,243
DeedBook 4927, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1991