Skip to content

1766 Sweetbay DriveToms River, NJ 08755

Built 1992

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Oct 15, 2015

Property Information

Block192.35
Lot267
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,730
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
32%
Improvement Value:$186,900
68%
Total Assessment$274,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,009+5.3%
2024$4,759+7.2%
2023$4,439+0.4%
2022$4,419+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 16224, Page 741Recorded10/26/2015

Property Sale

Sale
$152,210
DeedBook 4966, Page 454

Property Built

Built

Year Built: 1992