Skip to content

2094 Agincourt RoadToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Mar 1, 2005

Property Information

Block192.35
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,718
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
34%
Improvement Value:$178,700
66%
Total Assessment$272,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,719+5.6%
2024$4,470+7.2%
2023$4,171+0.5%
2022$4,152+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 12643, Page 1139

Property Sale

Sale
$149,500
DeedBook 5548, Page 89

Property Sale

Sale
$149,400
DeedBook 4565, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1986