Skip to content

1746 Sweetbay DriveToms River, NJ 08755

Built 1992

Last Sale Price
$329,900
Last Sale Date
Aug 13, 2004

Property Information

Block192.35
Lot272
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,846
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
29%
Improvement Value:$221,100
71%
Total Assessment$311,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,668+5.3%
2024$5,385-4.3%
2023$5,625+0.4%
2022$5,601+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$329,900
DeedBook 12230, Page 333

Property Sale

Sale
$307,000
DeedBook 11675, Page 791

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 5083, Page 895

Property Sale

Sale
$183,122
DeedBook 4880, Page 566

Property Built

Built

Year Built: 1992