Skip to content

1738 Sweetbay DriveToms River, NJ 08755

Built 1992

Last Sale Price
$263,000
Last Sale Date
May 31, 2017

Property Information

Block192.35
Lot274
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,730
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
33%
Improvement Value:$182,700
67%
Total Assessment$272,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,969+5.3%
2024$4,720+8.8%
2023$4,339+0.4%
2022$4,320+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 16757, Page 1539Recorded6/5/2017

Property Sale

Sale
$224,900

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 16040, Page 789Recorded3/27/2015

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 5578, Page 155

Property Sale

Sale
$162,335
DeedBook 5012, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1992