Skip to content

1722 Sweetbay DriveToms River, NJ 08755

Built 1992

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Aug 9, 2024

Property Information

Block192.35
Lot278
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,827
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
31%
Improvement Value:$205,000
69%
Total Assessment$295,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,375+5.3%
2024$5,106-3.3%
2023$5,278+0.4%
2022$5,255+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,827DeedBook 19769, Page 396Recorded8/21/2024

Property Sale

Sale
$183,672
DeedBook 4968, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1992