Skip to content

2095 Agincourt RoadToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2024

Property Information

Block192.35
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,730
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
34%
Improvement Value:$185,300
66%
Total Assessment$279,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,089+5.3%
2024$4,835+4.1%
2023$4,646+0.4%
2022$4,626+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 15578, Page 372Recorded7/9/2013

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5088, Page 544

Property Sale

Sale
$165,110
DeedBook 4562, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1986