Skip to content

1659 Lacebark CourtToms River, NJ 08755

Built 1992

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
Aug 19, 2024

Property Information

Block192.35
Lot292
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,827
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
30%
Improvement Value:$206,400
70%
Total Assessment$294,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,364+5.3%
2024$5,096-4.8%
2023$5,353+0.4%
2022$5,330+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$429,000
Sq Ft1,827DeedBook 19785, Page 1988Recorded9/10/2024

Property Sale

Sale
$311,250
DeedBook 12319, Page 231

Property Sale

Sale
$188,992
DeedBook 5050, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1992