Skip to content

1671 Lacebark CourtToms River, NJ 08755

Built 1993

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Sep 4, 2009

Property Information

Block192.35
Lot295
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,730
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
32%
Improvement Value:$182,900
68%
Total Assessment$270,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,936+5.3%
2024$4,689+9.1%
2023$4,299+0.4%
2022$4,280+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 14421, Page 1012

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 14015, Page 294

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 11026, Page 655

Property Sale

Sale
$159,714
DeedBook 5084, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1993