Skip to content

2190 Agincourt RoadToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 1, 2008

Property Information

Block192.35
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,682
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
34%
Improvement Value:$181,200
66%
Total Assessment$274,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,996+5.3%
2024$4,746+9.1%
2023$4,352+0.4%
2022$4,332+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 14001, Page 1905

Property Sale

Sale
$157,750
DeedBook 5614, Page 30

Property Sale

Sale
$157,750
DeedBook 4612, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1986