Skip to content

1695 Lacebark CourtToms River, NJ 08755

Built 1992

Last Sale Price
$267,711
Last Sale Date
Jul 30, 2020

Property Information

Block192.35
Lot301
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,730
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
32%
Improvement Value:$189,700
68%
Total Assessment$277,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,060+5.3%
2024$4,807+9.8%
2023$4,376+0.4%
2022$4,357+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$267,711

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 18053, Page 157Recorded9/15/2020

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 15390, Page 257

Property Sale

Sale
$162,128
DeedBook 5028, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1992