Skip to content

1707 Lacebark CourtToms River, NJ 08753

Built 1992

Last Sale Price
$479,900
Last Sale Date
Aug 8, 2023

Property Information

Block192.35
Lot304
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage2,349
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
26%
Improvement Value:$270,200
74%
Total Assessment$365,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,654+5.3%
2024$6,322+1.3%
2023$6,243+0.4%
2022$6,215+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$479,900
Sq Ft2,349DeedBook 19482, Page 1119Recorded9/12/2023

Property Sale

Sale
$337,000
DeedBook 14462, Page 51

Property Sale

Sale
$222,733
DeedBook 5058, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1992