Skip to content

1698 Lacebark CourtToms River, NJ 08755

Built 1992

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Nov 20, 2023

Property Information

Block192.35
Lot311
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage2,349
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
25%
Improvement Value:$273,600
75%
Total Assessment$365,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,661+5.3%
2024$6,329+1.7%
2023$6,220+0.4%
2022$6,193-6.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft2,349DeedBook 19557, Page 1368Recorded12/11/2023

Property Sale

Sale
$219,117
DeedBook 5029, Page 893

Property Built

Built

Year Built: 1992