Skip to content

1694 Lacebark CourtToms River, NJ 08755

Built 1992

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Nov 2, 2022

Property Information

Block192.35
Lot312
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage2,349
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
27%
Improvement Value:$279,200
73%
Total Assessment$383,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,982+5.3%
2024$6,633+5.3%
2023$6,297+0.4%
2022$6,270-6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft2,349DeedBook 19221, Page 412Recorded11/10/2022

Property Sale

Sale
$338,500

From:

To:

Sq Ft3,010DeedBook 15904, Page 312Recorded9/29/2014

Property Sale

Sale
$215,327
DeedBook 5031, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1992