Skip to content

1690 Lacebark CourtToms River, NJ 08755

Built 1992

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Sep 11, 2015

Property Information

Block192.35
Lot313
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,846
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
32%
Improvement Value:$199,700
68%
Total Assessment$293,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,351+5.3%
2024$5,084-5.2%
2023$5,361+0.4%
2022$5,337+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,846DeedBook 16198, Page 200Recorded9/25/2015

Property Sale

Sale
$180,702
DeedBook 4996, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1992