Skip to content

1636 Sweetbay DriveToms River, NJ 08755

Built 1993

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Nov 29, 2005

Property Information

Block192.35
Lot335
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage2,349
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
23%
Improvement Value:$309,100
77%
Total Assessment$401,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,058+5.5%
2024$6,693-2.2%
2023$6,844+0.5%
2022$6,813+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12948, Page 322

Property Sale

Sale
$227,967
DeedBook 5069, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1993