Skip to content

1594 Sweetbay DriveToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2023

Property Information

Block192.35
Lot346
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage2,349
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
25%
Improvement Value:$271,500
75%
Total Assessment$361,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,587+5.3%
2024$6,258+5.6%
2023$5,925+0.5%
2022$5,898-6.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$411,000
Sq Ft2,349DeedBook 18640, Page 167Recorded8/20/2021

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5315, Page 167

Property Sale

Sale
$227,495
DeedBook 5175, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1994