Skip to content

1621 Wisteria CourtToms River, NJ 08755

Built 1990

Last Sale Price
$422,000
Last Sale Date
Nov 16, 2023

Property Information

Block192.35
Lot364
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage2,004
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
32%
Improvement Value:$193,000
68%
Total Assessment$283,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,156+5.3%
2024$4,899+1.8%
2023$4,811+0.4%
2022$4,790+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$422,000
Sq Ft2,004DeedBook 19558, Page 28Recorded12/11/2023

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 13960, Page 1214

Property Sale

Sale
$174,990
DeedBook 4858, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1990