Skip to content

1633 Wisteria CourtToms River, NJ 08755

Built 1991

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 30, 2014

Property Information

Block192.35
Lot367
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,412
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
35%
Improvement Value:$166,300
65%
Total Assessment$254,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,633+5.2%
2024$4,402+14.1%
2023$3,859+0.4%
2022$3,842+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,412DeedBook 15847, Page 379Recorded7/11/2014

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 12038, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$170,087
DeedBook 4864, Page 918