Skip to content

1661 Wisteria CourtToms River, NJ 08755

Built 1990

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
Sep 23, 2014

Property Information

Block192.35
Lot374
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,264
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
31%
Improvement Value:$196,800
69%
Total Assessment$284,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,189+5.3%
2024$4,930+2.8%
2023$4,796+0.4%
2022$4,775+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$276,000

From:

To:

Sq Ft1,264DeedBook 15903, Page 638Recorded9/26/2014

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 5661, Page 678

Property Sale

Sale
$174,990
DeedBook 4879, Page 401

Property Built

Built

Year Built: 1990