Skip to content

2388 Coral Leaf RoadToms River, NJ 08755

Built 1991

Last Sale Price
$303,000
Last Sale Date
May 14, 2021

Property Information

Block192.35
Lot398
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,561
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
34%
Improvement Value:$176,300
66%
Total Assessment$265,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,834+5.3%
2024$4,592+11.1%
2023$4,134+0.4%
2022$4,116+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$303,000
Sq Ft1,561DeedBook 18575, Page 1833Recorded7/12/2021

Property Sale

Sale
$234,900

From:

To:

Sq Ft1,561DeedBook 17428, Page 595Recorded4/3/2019

Property Sale

Sale
$149,990
DeedBook 4951, Page 762

Property Built

Built

Year Built: 1991