Skip to content

2360 Coral Leaf RoadToms River, NJ 08755

Built 1992

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 9, 2013

Property Information

Block192.35
Lot405
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage2,004
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
32%
Improvement Value:$193,400
68%
Total Assessment$284,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,182+5.3%
2024$4,923+3.4%
2023$4,761+0.4%
2022$4,740+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 15527, Page 616

Property Sale

Sale
$173,415
DeedBook 4973, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 1992