Skip to content

2328 Coral Leaf RoadToms River, NJ 08755

Built 1992

Last Sale Price
$267,500
Last Sale Date
Nov 1, 2012

Property Information

Block192.35
Lot413
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage2,458
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
24%
Improvement Value:$278,400
76%
Total Assessment$366,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,426+5.5%
2024$6,092+6.8%
2023$5,705+0.4%
2022$5,680+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$267,500
DeedBook 15364, Page 1248

Property Sale

Sale
$194,990
DeedBook 5032, Page 806

Property Built

Built

Year Built: 1992