Skip to content

2292 Coral Leaf RoadToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2023

Property Information

Block192.35
Lot422
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,827
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
29%
Improvement Value:$224,600
71%
Total Assessment$314,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,732+5.3%
2024$5,446+4.0%
2023$5,236+0.4%
2022$5,213+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 15541, Page 1129

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 5419, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1996