Skip to content

2275 Tomera PlaceToms River, NJ 08755

Built 1998

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block192.35
Lot429
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,730
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
30%
Improvement Value:$205,800
70%
Total Assessment$293,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,353+5.3%
2024$5,086+16.9%
2023$4,352+0.4%
2022$4,332+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,730DeedBook 18417, Page 342Recorded4/13/2021

Property Sale

Sale
$222,900
DeedBook 14270, Page 853

Property Sale

Sale
$169,125
DeedBook 5549, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1998