Skip to content

2287 Tomera PlaceToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Mar 27, 2012

Property Information

Block192.35
Lot432
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,682
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
27%
Improvement Value:$236,300
73%
Total Assessment$324,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,909+5.3%
2024$5,614+22.4%
2023$4,586+0.4%
2022$4,566+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 15173, Page 249

Property Sale

Sale
$201,645
DeedBook 5500, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1997