Skip to content

2288 Tomera PlaceToms River, NJ 08755

Built 1996

Owner
---
Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
May 27, 2025

Property Information

Block192.35
Lot438
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,827
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,000
28%
Improvement Value:$239,500
72%
Total Assessment$333,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,076+5.3%
2024$5,773+0.3%
2023$5,755+0.4%
2022$5,730+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,827DeedBook 20056, Page 469Recorded6/30/2025

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft1,827DeedBook 19541, Page 501Recorded11/17/2023

Property Sale

Sale
$304,150

From:

To:

Sq Ft1,846DeedBook 16204, Page 948Recorded10/2/2015

Property Sale

Sale
$266,605
DeedBook 5409, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1996