Skip to content

2280 Tomera PlaceToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
May 25, 2017

Property Information

Block192.35
Lot440
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,846
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
31%
Improvement Value:$219,100
69%
Total Assessment$316,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,759+5.3%
2024$5,472+2.5%
2023$5,341+0.4%
2022$5,317+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,846DeedBook 16764, Page 727Recorded6/9/2017

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 10123, Page 1975

Property Sale

Sale
$203,780
DeedBook 5485, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1997