Skip to content

2272 Tomera PlaceToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 27, 2018

Property Information

Block192.35
Lot442
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,846
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
30%
Improvement Value:$219,300
70%
Total Assessment$313,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,708+5.3%
2024$5,423+1.3%
2023$5,356+0.4%
2022$5,332+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,846DeedBook 17224, Page 514Recorded8/29/2018

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 14243, Page 629

Property Sale

Sale
$203,855
DeedBook 5516, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 1997