Skip to content

2318 Agincourt RoadToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$229,330
Last Sale Date
Sep 25, 1996

Property Information

Block192.35
Lot447
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage2,349
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
23%
Improvement Value:$300,500
77%
Total Assessment$391,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,883+5.5%
2024$6,527+10.6%
2023$5,900+0.5%
2022$5,873-6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$229,330
DeedBook 5409, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1996