Skip to content

2258 Agincourt RoadToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
May 20, 2004

Property Information

Block192.35
Lot458
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,561
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
34%
Improvement Value:$172,900
66%
Total Assessment$260,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,754+5.3%
2024$4,516+10.2%
2023$4,099+0.4%
2022$4,081+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 12089, Page 1714

Property Sale

Sale
$155,606
DeedBook 4732, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1986