Skip to content

2222 Agincourt RoadToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 16, 2024

Property Information

Block192.35
Lot467
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,561
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
34%
Improvement Value:$170,700
66%
Total Assessment$259,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,732+5.3%
2024$4,495+9.7%
2023$4,099+0.4%
2022$4,081+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 12915, Page 1681

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 12086, Page 110

Property Sale

Sale
$151,106
DeedBook 4721, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 1988