Skip to content

2214 Agincourt RoadToms River, NJ 08755

Built 1989

Last Sale Date
Jun 21, 2013

Property Information

Block192.35
Lot469
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,561
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
34%
Improvement Value:$172,900
66%
Total Assessment$261,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,522+5.6%
2024$4,283+11.3%
2023$3,849-5.7%
2022$4,081+4.5%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,561DeedBook 15572, Page 159Recorded7/2/2013

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$151,230
DeedBook 4707, Page 809