Skip to content

2202 Agincourt RoadToms River, NJ 08755

Built 1989

Last Sale Price
$165,750
Last Sale Date
Apr 30, 2001

Property Information

Block192.35
Lot472
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,561
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
35%
Improvement Value:$170,700
65%
Total Assessment$261,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,518+5.6%
2024$4,280+11.2%
2023$3,849+0.5%
2022$3,831+4.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,750
DeedBook 10374, Page 1777

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$155,450
DeedBook 4675, Page 659