Skip to content

1833 New Hampshire AvenueToms River, NJ 08755

Built 2002

Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
Jun 24, 2019

Property Information

Block192.35
Lot474
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class19
Description2F4G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage5,456
Acreage1.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,200
17%
Improvement Value:$1,089,100
83%
Total Assessment$1,316,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,983+5.3%
2024$22,785+4.1%
2023$21,885-0.3%
2022$21,958+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$980,000
Sq Ft5,456DeedBook 17522, Page 467Recorded7/2/2019

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft5,456DeedBook 17398, Page 521Recorded3/1/2019

Property Sale

Sale
$770,000

From:

To:

Sq Ft5,456DeedBook 17148, Page 721Recorded6/18/2018

Property Sale

Sale
$999,500
DeedBook 12762, Page 1794

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 5741, Page 539