Skip to content

1935 New Hampshire AvenueToms River, NJ 08755

Built 1962

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 24, 2017

Property Information

Block192.35
Lot475
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage1,658
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,000
51%
Improvement Value:$198,800
49%
Total Assessment$405,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,394+5.3%
2024$7,024+13.7%
2023$6,180+0.4%
2022$6,153+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,658DeedBook 16851, Page 1908Recorded8/28/2017

Property Sale

Sale
$122,900
DeedBook 10274, Page 989

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 4037, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1962