Skip to content

1879 New Hampshire AvenueToms River, NJ 08755

Built 1955

Last Sale Price
$127,200
Last Sale Date
Mar 5, 1999

Property Information

Block192.35
Lot479
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage1,378
Acreage1.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,800
54%
Improvement Value:$182,700
46%
Total Assessment$399,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,279+5.3%
2024$6,915+19.1%
2023$5,808+0.4%
2022$5,782+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$127,200
DeedBook 5699, Page 591

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4571, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 1955