Skip to content

2182 Agincourt RoadToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jun 22, 2019

Property Information

Block192.35
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,536
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
35%
Improvement Value:$168,900
65%
Total Assessment$259,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,735+5.2%
2024$4,499+10.6%
2023$4,069+0.4%
2022$4,051+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,536DeedBook 17538, Page 574Recorded7/17/2019

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 15852, Page 847Recorded7/18/2014

Property Sale

Sale
$138,925
DeedBook 4585, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1986